ט"ו באב – חג לאהבה

כתבו עליה עשרות אם לא מאות שירים. היא יכולה לרומם את רוחנו אך גם יכולה לצער אותנו עד מאוד. היא מחזקת או אולי מרסקת, אך דבר אחד בטוח, אצל כל אחד היא פותחת מגירה אי שם בחלק השמאלי העליון של בית החזה. אם כל זה לא מספיק, היא אפילו קיבלה יום חג במיוחד בשבילה: ט"ו באב – חג האהבה. אז לפני שמתחילות החגיגות הרשו לי להציג בפניכם שתי גישות לאותו יום חג, שמבלי לצאת בהכללות כמובן, בד"כ קשורות להבדל בין שני המינים.

ישנן בנות

יש כאלו (בד"כ הנקבות שבינינו) שבשבילם ט"ו באב הוא האירוע המשמעותי ביותר בשנה. חודשים של תכנונים, תכניות ותכניות מגירה (לכל מקרה שחלילה עלול לקרות) והכול בכדי להפיק את האירוע שאהובם לא ישכח לפחות עד ט"ו באב הבא. כמובן שכל המרבה, הרי זה משובח ולכן לפעמים נוצרת ההרגשה כי מדובר בכלל באיזו חתונה גדולה או אירוע ההכתרה של מחליפת מלכת אנגליה שתחיה. ראשית, המיקום חייב להיות רומנטי או פסטורלי וכמובן שעדיף גם וגם (גם פירנצה או פריז זה טוב). שנית, כמו כל ישראלי טוב, גם בחגיגה הזו אנו חייבים לשלב אוכל, רק שבאירוע שכזה צריך לנקוט משנה זהירות. יותר מידי שוקולדים, קצפת או תותים מצד אחד ויין או שמפניה מצד שני עלולים להוביל אותנו לתחושה מוזרה בבטן, ולא, אני לא מתכוון לפרפרים של התרגשות, אשר יעבירו את מיקום החגיגה למקום ממש לא רומנטי וממש, אבל ממש לא פסטורלי. ולבסוף כמובן אסור לשכוח את גולת הכותרת – המתנה. תמיד איכשהו זה בצורה של לב עם תמונה (בד"כ מביכה) של שניכם או בובה, או נר ריחני שמצטרפים לחבריהם המאובקים על המדף. נראה כאילו כולם יודעים כי הרי לא באמת יהיה שימוש לאותם מתנות כבר מחר בבוקר, אבל חג זה חג!

גבר הולך לאיבוד

 

יש כאלו (בד"כ הזכרים שבינינו) שבשבילם ט"ו באב הוא…. עוד יום בחודש אב והקשר היחיד בין תאריך זה ואהבה הוא מקרי בהחלט. כמובן שהם מתחילים לקבל רמיזות עדינות ולעיתים פחות עדינות, מס' שבועות לפני התאריך המיועד שמא חלילה וחס הם ישכחו מן המאורע המתקרב, כמו שקרה בשנה שעברה. כל ניסיון להדחיק את הנושא או להתחמק ממנו בעזרת תירוץ כמו: מילואים, לחץ בעבודה או מים בברך כנראה לא יצלח כבר השנה. טוב, כשאין ברירה אז אין ברירה ואם לא רוצים למצוא את המזוודה מחוץ לדלת ביום שאחרי, אז יש שתי אופציות:

הראשונה (המסוכנת יותר) – לנסות לשכנע אותה שלא צריך לחגוג השנה בעזרת התירוץ שאתם אוהבים האחד את השני גם ככה ואתם לא צריכים תאריך ספציפי כדי לציין זאת. האופציה השנייה היא להיכנע ללחצי המערכת ולהתחיל לחשוב על דרכי הפעולה. אני משתדל לא לצאת בהכללות (ויסלחו לי הגברים שכן משקיעים) אבל באופן כללי אנחנו בטוחים שזה די מיותר כל העסק ובמיוחד כאשר אנחנו צריכים לתכנן, להפיק ולבצע וכל זאת בכדי להימנע מתקרית בינלאומית עם אהובתנו המצפה. לבסוף, לאחר כל המאמצים וההשקעה המטורפת זה נגמר בזר פרחים עם שניים או שלושה בלונים והרגשה שהשנה ממש שיחקנו אותה.

מי אוהב אותך יותר ממני

תחגגו איך שתחגגו, אך מה שבאמת חשוב זה לזכור שהמתנות והדרך בה חוגגים הם חשובים, אבל הם לא העיקר. הדבר החשוב ביותר היא ההרגשה והידיעה שיש שם מישהו שמכבד, שמעריך ושיהיה שם לחבק כשצריך. חג האהבה הוא הזדמנות טובה, אך זכרו מידי פעם לחגוג ולציין את אהבתכם בברכה לאהוביכם, במילה או בחיבוק, כי אהבה היא סוג של מפעל שצריך לדעת לתחזק ולשמר בכדי להגיע למקסימום רווחים.

ברשותכם, מילה אחרונה לסיום לאלו שעדין לא מצאו את האדם המתאים לחגוג איתו חג זה: אני לא אשגע אתכם בקלישאות כמו – "לכל סיר יש מכסה" (וכבר נכתבה תגובת המכסה), אלא רק עצה קטנה: תאהבו קודם כל את עצמכם, אחר כך את הסביבה. היו אופטימיים והאהבה כבר תגיע אליכם (לפעמים זה לוקח קצת זמן – לא להתייאש).

אוהב אתכם,

שי רלר.
[ad#Google Adsense 250*300]

חופש תעסוקתי – פינת הטיפים לחופש הגדול

חום יולי אוגוסט

זהו, הוא כאן באופן רשמי, אם זה לא היה ברור. החום המטורף, הלחות, המדוזות והאבטיח. אבל הקיץ לא באמת מתחיל עד אשר מגיעה הגאולה לה מייחלים עשרות אלפי תלמידים ומורים בין חג לחג במשך עשרה חודשים. כן, כן אני מתכוון לאותם חודשיים מבורכים (או שלא, תלוי את מי שואלים) של שכרון חושים, השתחררות משעורי בית ומבחנים ובעיקר מנוחה נפשית. אז לכבוד תחילת החופש הגדול הנה כמה טיפים ואופציות שיעזרו לכם להעביר אותו בכיף ובהנאה:

העבודה היא חיינו

לחרוצים בלבד – החופש זה זמן טוב לצבור קצת הון עצמי בשביל לממש את החלום. אם זה במלצרות, בניקיון או לעצלנים יותר – בשמרטפות, זכרו תמיד שכל עבודה מכבדת את בעליה ואל תתנו לאף בוס להתייחס אליכם פחות יפה רק בגלל שאתם צעירים. חשוב מאוד – אם כבר בחרתם לקום מוקדם בבוקר לעבודה במקום להתעורר ביקיצה טבעית איפשהו באזור הצהריים, לפחות דאגו לשמור לכם איזה שבוע – שבועיים בסוף כדי לנוח, כי בסה"כ יש לכם עוד את כל החיים לעבוד.

לונדון כן מחכה לי

לחובבי חו"ל – יש גם כאלו שיעבירו את החופש או חלקו בניכר. אם כבר חופשה, אז עד הסוף. זו הזדמנות מצוינת לברוח מהחום הארצישראלי הבלתי נסבל למקום קצת יותר קריר. מציאת מקום כזה הופכת למשימה בלתי אפשרית, כיוון שבתקופה האחרונה קשה מאוד למצוא מדינה שתסכים לארח אותנו בשמחה. בינתיים (עם דגש על בינתיים), נשאר עוד מספר מצומצם של מדינות שאפשר להעביר בהם את החופשה. ולא, אתם לא תהיו שם הישראלים היחידים כמו שחשבתם, צר לי.

מי שאינו נודד לו לארץ רחוקה, תמיד יכול לצאת לחופשה בארצנו הקטנטונת. אולי זה לא כמו חופשה בחו"ל אך המחיר בהחלט זהה.

קייטנות או לא להיות

לאוהבי האקשן והפעילות – קייטנה פעם הייתה שוקו, לחמנייה, בריכה וקצת טיולים.  היום כל העסק הזה הפך ממש מורכב ולבחור קייטנה דומה שקשה יותר מלבחור דירה חדשה (אגב, גם כאן המחירים של השניים כמעט זהים). יש קייטנת הישרדות וקייטנת גיבורי על, קייטנת טכנולוגיה וקייטנת ארכיאולוגיה. נראה לי שמישהו קצת התבלבל ואולי המישהו הזה זה בעצם אנחנו, אבל זה זמן חופש וקיץ, אז במקום להיות עסוק בלשרוד או במקום להיות תקוע במעבדה ולחקור שבבים אלקטרונים בחרו לכם קייטנה שסתם כייף לעשות בה דברים של קיץ כמו ללכת לבריכה או לים.

אין כמו בבית

לא קייטנה ולא עבודה – פשוט לקחת את הרעיון של החופש פשוטו כמשמעו וליישם אותו באדיקות מלאה עם כל המשתמע מכך: לקום בבוקר מוקדם, להתהפך ולקום שוב בצהרי היום.

בנוסף, הרעיון כולל היצמדות ובהייה במסך כלשהו (לא ממש חשוב אם זה מסך מחשב, פלייסטיישן או טלוויזיה) , בילוי אצל חברים ובמרכזי הקניות השונים שמרוב מגוון החנויות שבהם קצת התבלבלנו.

עד כה נשמע טוב, לא? תלוי את מי שואלים. אם נשאל את ההורים אז מבחינתם אפשר לבטל או לפחות לקצר את כל החופש הזה. ההוצאות הכספיות הכבדות שלעיתים אף מזכירות את תשלומי המשכנתא והצורך המתמיד בתוכניות פעולה כדי שלא יהיה משעמם כדי שהילדים לא ישתגעו וישגעו אותם – לא קל. אך הורים יקרים תרשו לי להחזיר אתכם מס' שנים אחורה לתקופה בה אתם ילדים בחופשה – נו מה אתם אומרים?

תהיה בחירתכם אשר תהיה השתדלו ליהנות כמה שיותר (גם אתם ההורים), לנוח ולצבור כוחות לשנה הבאה. נצלו את הקיץ ואת כל מה שהוא מציע, ותעשו לי טובה – שמרו על עצמכם.

חופש נעים,

שי רלר.

אם אתם רוצים לקרוא עוד כמה הגיגים וטיפים לחופש הגדול, אתם מוזמנים לבקר בפוסטים של השנים שעברו מאת קלרה נתן:

[ad#Google Adsense 250*300]

ברכות לחופש הגדול

איזה כיף! היום הוא היום הראשון של החופש הגדול (לפחות לחלקנו), אז קודם כל – ברכות למי שסיים את שנת הלימודים כתלמיד או כמורה. תמיד כיף לגלות שהרגע שחיכינו לו כל כך הרבה הגיע. מעדות אישית אני יכול לספר שיש תלמידים שסופרים כבר 200 ימים לפני את הימים עד לחופש הגדול, ועכשיו אפשר סוף-סוף להתרווח לרגע, לנשום, לנוח קצת וגם לעשות סתם משהו כיף או דברים שרוצים לעשות כבר חודשים ואף פעם אין זמן.

לקראת סוף השנה התוספו ברכות חדשות ומקוריות בקטגוריה של ברכות למורים, גננות וסייעות. ברכות נוספות קשורות לנושא זה ניתן למצוא בקטגוריית קטעי פרידה. אם לא נעזרתם בהם עדיין, אולי עוד לא מאוחר…

אז מה הולך להיות לנו? 60 ימים  זה המון זמן! גם למי שמשתתף בקייטנה יהיה קשה למלא את כל הימים האלו בפעילות מעניינת. השבועות הראשונים של החופש הם כיפיים מאוד וגם אלו שלאחריהם הם נחמדים, אבל בסופם, כשמסתכלים אחורה, בדרך כלל מצטערים שהחופש הגדול לא נוצל כמו שצריך, והיה אפשר להספיק הרבה יותר, ולמה בעצם לא עשינו את זה ואת זה?

כדי להימנע מההרגשה הזו וליהנות מהחופש כמה שיותר, כדאי לנסות – באחד הימים הקרובים (לא היום,  צריך לנוח לרגע מכל השנה),  לבנות תכנית כלשהי לחופש הגדול, אולי להציב מטרה מעניינת. למשל – לפתח תחביב מסוים (ספורט, טיולים, קריאה, תנועת נוער) ליצור משהו, ללמוד על נושא מעניין (אבל אסור שיהיה קשור לבית הספר!) או לקרוא כמה ספרים טובים. כדאי גם לכתוב רשימת דברים שרוצים לעשות, כך שלא נשכח בסוף וניזכר בהם רק כששוב, כבר לא יהיה זמן בשבילם.

כך נוכל לעבור את החופש בשלום, ולהגיע עם תחושת סיפוק ליום הראשון של הלימודים, שכרגע, כדאי לא להזכיר את קיומו בכלל. ששש…

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ולשתף אותנו ברעיונות והפעלות לחופש הגדול בקבוצה של אתר הברכות הישראלי בפייסבוק.

ולסיום – כמה קישורים שימושיים לקראת החופש הגדול:

חופש נעים!

אחיה

[ad#Google Adsense 250*300]