"אביב הגיע פסח בא", אז מה זה בעצם אומר?

אביב  הגיע פסח בא

אז החורף או יותר נכון הניסיון לחורף שהיה פה עבר וכבר זכינו להרגיש את התקפי השרב המחניקים אשר גורמים להמוני העם לשטוף את החופים כאילו זה אמצע אוגוסט. בנוסף לכך, גם שעות האור הולכות ומתארכות והשדות והעצים נותנים לנו ליהנות משלל צבעים, פריחות וריחות. רגע לפני שהכול מתחיל ולפני שנקנה בגד ים חדש, ישנו מאורע קטן שאותו צריך לעבור ואשר הוא יותר מכול דבר אחר מסמל ומזוהה עם תחילתו של האביב – פסח כמובן.

נקי נקי

פסח זו תמיד הזדמנות טובה לעשות סוף סוף את הניקיון היסודי שאנו דוחים מהפסח הקודם. תסכימו איתי שזה מזל שיש את פסח, אחרת בחיים לא היינו מוצאים את הגרב האבודה, זו שכבר רב זמן מתחת למיטה (ולחשוב שכמעט ויתרנו עלייה…). פתאום מגלים אוצרות ופינות בבית שכלל לא היינו מודעים להם או אולי היינו מודעים אליהם אבל בהחלטה מושכלת פשוט בחרנו להתעלם מהם כי גם ככה אף אחד לא רואה. פתאום נחשפים להם כל הסודות ואין מה לעשות, לפחות פעם בשנה חייבים. אז גם אם אתם מסדרים ומנקים ותוך כדי זורקים טונה של דברים או אם אתם כאלו שקצת יותר קשה להם להיפטר מחפצים ישנים, תסכימו איתי שטוב וחשוב שפסח קיים וקצת חבל שהוא בא רק פעם בשנה, כי אחרת אולי לא היינו צוברים כ"כ הרבה אבק וזבל כאילו הם נקודות בכרטיס האשראי.  אה, ועוד משהו קטן בנושא – הורים יקרים. לא חייבים להתחיל את כל הניקיונות והרעש כ"כ מוקדם בבוקר, בכל זאת זה חופש, אז תנו ליהנות ממנו.

מה נשתנה

כל סדר פסח אותה שאלה. לא אני לא מתכוון לשאלה המפורסמת של הערב – "מה נשתנה" אלא לשאלה מסובכת, בעייתית וקשה: האם השנה קוראים את כל ההגדה כהלכתה כולל כל הברכות, השירים, הכוסיות, הנספחים והתוספות או שמא השנה מתמקדים יותר בחלק הקולינרי ומעבירים את ההגדה בחפיף. בעיה זו צצה כל שנה מחדש ומעוררת מחלוקות בקרב השותפים לאירוע המסורתי. הרשו לי להציג בפניכם את מגוון הטענות הרווחות בתחום ותחליטו בעצמכם. מצד אחד לא נעים מסבא ומאבא שכ"כ חשוב להם שהכול יעשה ע"פ הסדר והמסורת ככה בלי חיפופים וקיצורים וחוץ מזה לא יקרה כלום אם פעם בשנה נעשה מצווה.

מצד שני, הריחות שמגיעים מהמטבח וגורמים למיצי הקיבה לעבוד במרץ והמחשבות על האוכל העתיד לעלות בקרוב על השולחן, הופכים את המחשבה על דחיית האוכל בגלל ההגדה לבלתי אפשרית. מצד שלישי איך אפשר לאכזב את בן הדוד הצעיר אשר כבר חודש מתאמן לכבוד הופעתו המיוחדת הערב עם הקושיות. אך למרות זאת ועם כל הכבוד לחבוב הקטן, למי יש כוח לשבת ולקרוא עכשיו את כל סיפור היציאה, בכל זאת, ארבעים שנה זה המון זמן…

 

 

 

סיירת אפיקומן

תהיה החלטתכם אשר תהיה בקשר למידת ההקפדה על קריאת ההגדה והברכות, אך ישנו מנהג אחד שעליו אף אחד לא מוכן לוותר. אני מתכוון לאותה חתיכת מצה מבוקשת – האפיקומן.

כבר בתחילת הערב ניתן להבחין בעיקר בקרב החברה הצעירים בסימני חשדנות וערנות מוגברת כלפי המתרחש סביבם. הערב הם חיילים במשימה מיוחדת – מבצע "חיפוש אפיקומן".

אף אחד לא יצליח לבלבל אותם ולגנוב את התהילה. הם מתחילים את הסריקה לאחר ההזנקה והיום כל דרך שתוביל אותם למציאת המטמון כשרה: חקירות צולבות ותשאולים של יודעי דבר ומקורבים, חיפוש בקבוצות וביחידים, שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ובכלבי גישוש. הערב עובר ואם אף אחד לא משתף פעולה ומדליף מידע, המתח והלחץ גובר הרי רשימת מתנות ודרישות מונחת כאן על הכף והכול כבר ממש כאן במרחק נגיעה. לפתע נשמעת צעקת שמחה, זו שוב האחות הקטנה שצלחה את המשימה. שאר "החיילים" חוזרים מבואסים ולא מבינים איפה טעו ומה עשו לא כשורה אבל אל דאגה, גם זו כמיטב המסורת – ההורים דואגים  לשמור על גאוות יחידה ומורל גבוה ומסכימים לתת לכולם פרסי ניחומים.

פסח בינלאומי

אם זה נכון מה שצופות התחזיות, בפסח הקרוב רק אני ועוד כמה משפחות בודדות בלבד נבלה את החג בארץ. המונים כרגיל ייסעו לארץ-הכל-כלול (תורכיה) כי חרם לא עושים בחגים. יש כאלו שיבחרו לטוס לארץ האפשרויות, לאירופה או דווקא ולמרות כל ההתרעות החוזרות כל שנה, לסיני. יש כאלו שנוסעים בכדי לברוח מאיסורי החמץ למיניהם במקומות הציבוריים ואת השווארמה בפיתה שלהם הם יאכלו בשקט ובנחת באיזה דוכן במדרחוב באיסטנבול מבלי שמישהו יסתכל עליהם מוזר. יש כאלו שנוסעים כדי לברוח כמה רחוק שרק אפשר מארוחת החג המשפחתית. זה לא שהם לא אוהבים את המשפחה פשוט יותר מידיי משפחה בפחות מידיי זמן לא עושים להם טוב. הם צריכים לספר לכל אחד ואחת מה הם עושים כרגע בחיים, עם מי הם נפגשים ולמה, ומהר מאוד זה הופך לחיים שכאלה, וזה קצת יותר מידיי. כמובן שיש גם כאלו שסתם מנצלים את החופש ונוסעים לחופשה תמימה כזו שתרחיק אותם מהרעש וההמולה היומיומית. הם רק לא יודעים שההמולה לא נשארת כאן אלא הם יפגשו אותה אי שם בחו"ל, כי כמוהם עושים בחג זה עוד עשרות אלפים ישראליים.

שיהיה חג שמח ונפגש אחרי החגים!

שי

[ad#Google Adsense 250*300]