פסח 2011: פסח, מצה ומרור… אה – וניקיון.

לא ממש ברור מה בדיוק הקשר בין פסח ובין כל הנקיונות המטורפים והשיפוצים למיניהם הפוקדים את בתי ישראל בימים אלו שלפני החג הבא עלינו לטובה. אולי זה באמת הרצון האמיתי לקיים את מצוות החג האוסרת על קיום פירורי חמץ ועוגיות (כאלו שלא כשרות לפסח) מתחת לשטיח, או הזדמנות טובה לנצל את העניין וסוף סוף לנקות ולסדר דברים שתכננו לעשות, אבל לא ממש מצאנו את הזמן ו/או הכח אליהם.

בכל מצב, תהיה הסיבה אשר תהיה, זו הזדמנות מעולה לקחת יוזמה, לנצל את רוח החג ופשוט לנקות. אני לא מתכוון בהכרח לניקיון של מטאטא ואקונומיקה, אלא למספר דרכים  ודברים שאותם אפשר לנקות ולחדש. הנה כמה הצעות, קראו והחליטו בעצמכם (אגב, אפשר לשלב כמה ביחד):

לנקות את הבית

טוב זהו הניקיון המפורסם והכ"כ מזוהה עם החג הזה. יש כאלו המחמירים יותר או מחמירים פחות, אבל כמעט בכל מקום אפשר להריח את ריחם "המעורר" של חומרי הניקוי וצבעי הקיר למיניהם. זאת בעצם סיבה למסיבה בקרב אלו הממעטים לנקות ולסדר ביומיום ועל הדרך (אם במתכוון ואם לא) הם מרווחים מצווה.

לנקות את הראש

האביב המבצבץ לו וחול המועד, הם הזדמנות טובה לצאת לחופשה, לנוח או לטייל ובעיקר לנקות את הראש. יש כאלו (נראה לי הרוב) שהחליטו ליישם את הרעיון של נקיון מסוג זה במאת האחוזים ולהרחיק בחופשה כמה שרק אפשר ולעשות את הניקיון תוצרת חוץ ובאווירה פחות ישראלית. לעומתם, גם השנה, בטח ניווכח לדעת כי ישנם כאלו שהחליטו לנקות את הראש בעזרת כמה סטייקים או שיפודים  בפארק הקרוב.

לנקות את הנפש

ע"פ המקורות, חודש ניסן החודש בו חל פסח, הוא החודש הראשון בחודשי השנה העבריים ובתור אחד שכזה הוא בעצם מעין ראש השנה. אולי קצת הצלחתי לבלבל אתכם עם החגים והחודשים אבל הנקודה היא שפסח מסמל משהו חדש. אם זה בגלל שהוא החג הראשון בשנה החדשה או בגלל שבו החל עידן חדש של יציאה מעבדות לחרות. על כן, זו הזדמנות טובה להחליט שאנחנו מנקים את הנפש מכל המשקעים והדאגות ופותחים דף חדש.

בחרו את הדרך או הדרכים אשר אתם בהם תנקו בפסח הקרוב ובכל מצב השתדלו ליהנות מההכנות לחג (גם אם לפעמים הם קצת מעייפות) ומהחג עצמו. עזבו אתכם מחישובי קלוריות למיניהם ודחו במספר ימים את תחילתה של הדיאטה. חיכיתם עד עכשיו, אז לא יקרה כלום אם תדחו את זה כמה ימים.

אז שיהיה חג שמח וכשר (לשומרים) ואתם יותר ממוזמנים לכתוב תגובות, הערות והארות הקשורות לפסח, ואל תשכחו לצרף ברכה לפסח ממדור הברכות לפסח באתר הברכות הישראלי.

חג שמח!

שי רלר

[ad#Google Adsense 336×280]

השאר תגובה